Maj 2004

16 maja 2004
12-14 maja 2004
9 maja 2004
8 maja 2004
3 maja 2004
2 maja 2004

16 maja 2004

       Dzień dzisiejszy obfitował w różnego rodzaju uroczystości. W Thunder Bay 25 Rocznicę Święceń Kapłąńskich obchodził o. Andzrej (Andrew) Deptula. Mamy nadzieję poinformować póżniej o przebiegu uroczystości. Okolicznościowe kazanie dla Jubilata wygłosił o. Jerzy Naglewski przybyły na te uroczystość z Montrealu. Więcej o obchodzącym Jubileusz O. Andrzeju w artykule "Kroniki Kustodii".
        Równie doniosła uroczystość Jubileuszu Kapłaństwa obchodzona była w Montrealu. 20-lecie otrzymania sakramentu prezbiteratu świętowali: o.bp Stanisław Dowlaszewicz, o. kustosz Wacław Sokołowski i O. Anderzej Szulta. Fotoreportaż
       Kontynuując uroczystości pierwszo-komunijne dwie kolejne miały miejsce w montrealskich parafiach: w parafii Św. Trójcy oraz w Misji Św. Maksymiliana na Pierrefonds. (ds)

12-14 maja

       O. Bp Stanisław Dowlaszewicz wraz z o. Dariuszem Szurko udali sie w krótką podróż odwiedzając stolicę Kanady - Ottawę, Kaszuby Kanadyjskie wraz z naszym Franciszkańskim Ośrodkiem, miasto Toronto oraz słynny wodospad Niagara. (ds) Fotoreportaż.

9 maja 2004

       W dniu dzisiejszym miały miejsce dwie uroczystości pierwszo-komunijne: w parafii M.B. Częstochowskiej w Montrealu i w we wspólnocie Św. Michała i Św. Antoniego w Montrealu. Dodatkowo przypadający w tym dniu w Kanadzie Dzień Matki uczynił z tych uroczystości wzruszającą okazję do zacieśnienia więzi rodzinnych i ukazania młodego oblicza Polonii w Montrealu. (ds)

8 maja 2004

       Dnia 8 maja 2004 w kościele M.B. Częstochowskiej w Montrealu miała miejsce uroczystość Bierzmowania grupy ponad 80 młodzieży z naszych franciszkańskich parafii w tym mieście. Uroczystościom przewodniczył ks. bp Stanisław Dowlaszewicz, OFM Conv. z Boliwii. Wypełniona po brzegi światynia MBCz. była świadkiem wspaniałej atmosfery jaką zaprowadził swoją otwartością i prostotą Ks. bp Stanisław. Młodzież, przygotowana przez S. Stanisławę, zmartwychwstnkę w Parafii M.B. Częstochowskiej, przez o. Jerzego Żebrowskiego w Misjach Św. Wojciecha i Św. Maksymiliana, przez o. Bogdana Gawota w Parafii Św. Michała i przez o. Dariusza Szurko w Parafii Św. Trójcy oraz przez o. Pawła Knycha w Punkcie Szkolnym przy Konsulacie RP, w bardzo dojrzały i odpowiedzialny sposób wraz ze swoimi Świadkami i Rodzinami uczestnicząc w obrzędach napawała nadzieją na przyszłość naszej Polonii w Montrealu i jego polonijnych Parafiach. Ks. bp bardzo akcentował potrzebę bycia świadkami Chrystusa i niezapominania swoich polskich korzeni. Uroczystość przygotował i czuwał nad jej przebiegiem o. Andrzej Szulta.(ds) Fotoreportaż

3 maja 2004

       Dopełnieniem religijnej Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski było spotkanie w Konsulacie RP w Montrealu w sam dzień Święta Trzeciego Maja. Nasza franciszkańska obecność była podyktowana duszpasterskimi obowiązkami, ale Ci którzy mogli przybyli: Proboszczowie: o. Władysław Matejek ze Św. Trójcy, o. Jerzy Żebrowski z Misji Św. Wojciecha oraz wikarzy: o. Jerzy Naglewski (Św. Wojciech), o. Andrzej Szulta i o. Piotr Miodek (M.B. Częstochowska) i piszący te notkę o. Dariusz Szurko (Św. Trójca). Oprócz Rocznicy Konstytucji spotkanie podkreślało koniec czteroletniego mandatu Konsula Pana dr Witolda Spirydowicza. W imieniu Polonii pożegnał go przewodniczący Kongresu Polonii okręg Quebec Pan dr Andrzej Okoniewski, do którego dołączył o. Jerzy Naglewski - Kapelan Kongresu. Ciekawą była obecność wszystkich warstw wiekowych Polonii montrealskiej - od weteranów aż po dzieci. Te ostatnie należące do Grupy Tanecznej "Podhale" zaśpiewały Panu Konsulowi i jego rodzinie.(ds)

2 maja 2004

       W niedzielę 2 maja br. w parafii św. Michała i św. Antoniego w Montrealu, odbyły się ogólnopolonijne uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mszy św. za Ojczyznę przewodniczył o. Bogdan Gawot. W koncelebrze był obecny także o. Zenon Saliński. (Trzeci kapłan z tej parafii, o. Krzysztof Cybulski służył posługą w konfesjonale).
       Olbrzymi kościół mający ok. 1000 miejsc siedzących prawie się zapełnił. Obecne były poczty sztandarowe polonijnych organizacji kombatanckich oraz harcerzy. We Mszy Św. wzieli udział oficjalni goście: konsul generalny R.P. w Montrealu dr Witold Spirydowicz oraz prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej okreg Quebec, dr Andrzej Okoniewski. Dla wielu, zwłaszcza starszych Polaków, wzruszająca była obecność grupy 23 polskich oficerów, którzy przebywają niedaleko Montrealu na kursie językowym. Mszę Św. uświetnił chór z parafii św. Trójcy. Bezpośrednio po Mszy, w sali parafialnej odbyła się okolicznosciowa akademia przygotowana przez Kongres Polonii. Miłą niepodziankę sprawili polscy oficerowie, którzy po zakończeniiu części oficjalnej akademii, zaśpiewali kilka piosenek żołnierskich. Zebrani nagrodzili ich gromkimi brawami. Kończący swą misję dyplomatyczną w Montrealu, konsul Spirydowicz, podziękował Polonii za tak żywe pielegnowanie tradycji narodowych z dala od Ojczyzny i życzył, by duch patriotyzmu trwał i napełniał młode pokolenie Polaków dumą przynależności do narodu o tak wspaniałej historii.(bg)


Powrót do "Strony Kustodii Kanadyjskiej"
©2004 Webminister: Dariusz Szurko OFM Conv.