START MSZE ŚWIĘTE NABOŻEŃSTWA SAKRAMENTY BIURO BIULETYN KAPŁANI
KOMITET ORGANIZACJE KOMUNIKATY KONTAKT Parafie Polonijne Inne Linki reklamy

Watykan Zakon Prowincja Kustodia Diecezja

 

KOMUNIKATY i INNE MATERIAŁY - do pobrania w formacie PDF:

ODPUSTY ZUPEŁNE ZA ZMARŁYCH W LISTOPADZIE - nowe zasady ze względu na covid-19

KOMUNIA DO UST NIE JEST BOGU BARDZIEJ MIŁA
 

Z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II emerytowany papież Benedykt XVI przygotował specjalny list. Został on zaprezentowany 15 maja 2020 o godz. 11:00 w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. 

– W Janie Pawle II moc i dobroć Boga ukazały się nam wszystkim. W godzinie, w której Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas znakiem nadziei i ufności – napisał papież Benedykt XVI. 

Kardynał Joseph Ratzinger jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, a po jego śmierci został wybrany jego bezpośrednim następcą na Stolicy Piotrowej. 

Benedykt XVI historyczny list przygotował na prośbę kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego osobistego sekretarza Jana Pawła II, świadka życia, świętości i wielkości papieża Polaka. 

W prezentacji dokumentu wzięli udział metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, kardynał Stanisław Dziwisz – wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II oraz o. prof. Jarosław Kupczak OP – dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. 

Wydarzenie było transmitowane na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej. W formie drukowanej dokument został przygotowany przez archidiecezjalne Wydawnictwo św. Stanisława BM. Tekst Listu

List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z okazji setnej rocznicy Urodzin Św. Jana Pawła II

List Prezydenta RP do wspólnot polonijnych z okazji setnej rocznicy Urodzin Św. Jana Pawła II

List Ambasadora RP w Ottawie

Konsekracja Kanady Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła w czasie epidemii – W piątek 1 maja Kanada została konsekrowana Matce Boga - Matce Kościoła. Aktu Konsekracji dokonali biskupi poszczególnych diecezji - także nasz Arcybiskup Christian Lépine. Akt Konsekracji zamieszczamy na stronie internetowej naszej parafii (po angielsku i po polsku). Również kapłani naszej parafii pod przewodnictwem proboszcza, O. Józefa Błaszaka, dokonali Konsekracji Parafii podczas porannej Mszy Świętej, choć przy zamkniętych drzwiach kościoła. Prosimy Was, Drodzy Parafianie, byście dokonali podobnej konsekracji swoich rodzin i siebie samych.
Tekst Konsekracji i Liturgii po angielsku  Tekst Konsekracji po polsku

Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, z akceptacją Watykanu zostaje bezterminowo zawieszona. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie. Komunikat Metropolity Warszawskiego

APEL - PROŚBA ARCYBISKUPA METROPOLITY LWOWSKIEGO

Ksiądz Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, niegdyś osobisty ceremoniarz świętego Jana Pawła Wielkiego, a obecnie Metropolita Lwowski w dniu 30 września 2019 uroczyście wprowadził relikwie tego Świętego do naszej parafii (zobacz galerię nr 4), a potem spotkał się z Parafianami w sali parafialnej. W dniu 27 kwietnia 2020 zwrócił się do nas z następującą prośbą:

„Drogi Ojcze Józefie, wraz z serdecznymi pozdrowieniami ze Lwowa dla całej waszej Wspólnoty Franciszkańskiej, chciałbym bardzo dyskretnie zapytać, a raczej poprosić, w pewnej sprawie. 

Jak Ojciec z pewnością wie, sytuacja ekonomiczna w Ukrainie jest bardzo trudna. Trwająca od kilku lat wojna na Wschodzie Ukrainy, a teraz jeszcze kwarantanna z powodu koronawirusa sprawiają, że kraj pogrąża się w coraz większym kryzysie, co ma swoje odzwierciedlenie przede wszystkim we wzroście cen. Jednym słowem jest coraz trudniej.

Jednym ze sposobów utrzymania diecezji, w tym bieżących wydatków kurii i seminarium, były różnego rodzaju celebracje w Polsce. Niestety, z powodu kwarantanny już od 2-ch miesięcy nie mogę wjechać do Polski – nie wiadomo do kiedy taki stan będzie trwał. Musiałem odwołać prawie 30 różnego rodzaju celebracji.

W związku z tym chciałbym poprosić o pomoc – a mianowicie czy byłaby możliwość podjęcia przez waszą Parafię (może we współpracy z jakąś inną parafią czy organizacją polonijną) akcji adopcji jednego kleryka – tzn. pokrycie rocznych wydatków związanych z jego formacją? Np. poprzez przeprowadzenia w waszej parafii jakiejś zbiórki do puszek czy zorganizowanie tego w inny sposób?

Wiem, że jest to sprawa bardzo delikatna – tym niemniej bardzo byłbym wdzięczny za życzliwą pomoc w tej sprawie.

 Z modlitwą,

+Mieczysław Mokrzycki

Chętni do włączenia się w tę szlachetną pomoc proszeni są o kontakt z Proboszczem, Ojcem Józefem:
tel. 514 523 6368; kom. 514 947 1667.

Zobacz stronę Archidiecezji Lwowskiej
Odchodzenie Jana Pawła II - abp Mieczysław Mokrzycki
Homilia ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, wygłoszona podczas SRRM w Biłgoraju
Telewizja Trwam - Wywiad: abp Mieczysław Mokrzycki

Czas ucieka, wieczność czeka!
Panie Boże, ratuj świat od zagłady! Matko Boga i Matko nasza, opiekuj się nami!