Parafia Świętej Trójcy w Montrealu

Parafia Świętej Trójcy w Montrealu

The Most Holy Trinity Parish in Montreal

Paroisse de la Très-Sainte-Trinité à Montréal

Chór Parafialny

Kontakt

Organista i Dyrygent Dawid Orłowski - 438-877-4665

Prezes Aleksander Matug - 514-709-0865

‍    Chór Parafialny, to najstarsza parafialna organizacja założona w 1918 roku, o czym świadczy poniższe archiwalne zdjęcie członków chóru z pierwszym proboszczem o.  Évariste Vrydaegs, CSsR.


‍    Obecny skład chóru parafialnego istnieje od 15 września 1982 roku. W tym czasie stanowisko organisty i dyrygenta objął wykształcony muzycznie pan Wilhelm Płodzień. Była to piękna inicjatywa ówczesnego proboszcza o. Fidelisa Wyrąbkiewicza, OFM Conv. Każdy początek jest trudny, a więc i tu nie obeszło się bez problemów. Jednak entuzjazm pana Płodzienia i wysiłek chórzystów wkrótce przyniosły efekty w postaci śpiewu w kościele na niedzielnej sumie parafialnej. Cotygodniowe próby chóru sprawiły, że był on w stanie wykonywać coraz trudniejsze utwory. Dzięki chórowi uczestnictwo wiernych we Mszy Świętej i uwielbianie Boga stawało się coraz bogatsze w religijne i estetyczne przeżycia.

‍    Po prawie 35 latach pracy, chór ma w programie około 350 pozycji, z których ogromną większość stanowią aranżacje pana Płodzienia, dostosowane do możliwości wokalnych zespołu.

‍    Pierwszym prezesem chóru pod dyrekcją pana Płodzienia był pan Władysław Domański, a od 1986 do 2008 roku funkcję tę pełniła pani Helena Rabiasz. Obecnie prezesem chóru jest pani Janina Wojciechowska. Chór uświetnia wszelkie uroczystości religijne i patriotyczne w parafii, jak również daje się poznać poza macierzystą parafią.

‍    Z ważniejszych występów należy wymienić koncerty: w Katedrze Królowej Świata w Montrealu, Bazylice Św. Józefa w Montrealu, Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu, Ośrodku Wielokulturowości w Rawdon, we wszystkich polskich parafiach na terenie Montrealu, w kościele węgierskim, w Wesley United Church oraz w Amerykańskiej Częstochowie w USA. 

‍    Chór kilkakrotnie brał udział w Festiwalu Etnicznych Zespołów Artystycznych w Drummondville. Pamiętając o ludziach starszych, chór odwiedzał Polsko-Kanadyjski Instytut Dobroczynności, by w ten sposób przybliżyć ludziom w podeszłym wieku to co najdroższe sercu każdego Polaka – odrobinę polskości.

‍    Tradycyjne „Koncerty Kolęd”, organizowane co roku przed Bożym Narodzeniem w kościele Świętej Trójcy, cieszą się wielką popularnością i poparciem całej polonii montrealskiej. Również koncerty pieśni religijnych i patriotycznych cieszą się dużym powodzeniem. Chór uczestniczy w akademiach organizowanych z okazji świąt patriotycznych - 3 maja i 11 listopada, jak też w różnych uroczystościach organizacji polonijnych.

‍    W 1989 roku chór nagrał kasetę magnetofonową dla „Godziny Różańcowej Ojca Justyna” w Buffalo, USA, z uwzględnieniem pieśni na każdy okres roku liturgicznego.

‍    W 1998 roku została nagrana wideokaseta z kolędami, pieśniami kościelnymi i patriotycznymi.  Następnie z okazji 85-lecia parafii Świętej Trójcy, oraz 20-lecia i 25-lecia chóru, zostały również nagrane płyty DVD.

‍    Liczba członków chóru na przestrzeni lat bardzo się zmieniała. W latach 90-tych liczba członków była największa – 45 osób. Obecnie chór liczy 18 osób. Trzeba przyznać, że są to osoby bardzo oddane i związane z kościołem i polskością, którym podtrzymywanie polskich tradycji głęboko leży na sercu i za to należy się im wielkie uznanie. 

‍    Chórzyści pragną wyrazić swoją wdzięczność i serdeczne podziękowanie obecnemu proboszczowi, o. Dariuszowi Szurko, za tak miłą i serdeczną współpracę, jak również byłym proboszczom, a zwłaszcza o. Władysławowi Matejkowi, o. Markowi Ignaszewskiemu oraz śp. o. Fidelisowi Wyrąbkiewiczowi.

‍    Dziękujemy panu Wilhelmowi Płodzień za trud i poświęcenie oraz składamy serdeczne gratulacje z okazji bliskiej 35 rocznicy pracy w parafii Świętej Trójcy, życząc mu dalszych wspaniałych osiągnięć.

Aktualny stan członków Chóru wg alfabetu:

Broda Stella

Dancewicz Jessika (Gościnnie)

Dancewicz Bogusław

Delage Bastien (Gościnnie)

Horodyski Zdzisław

Jaworski–Delage Magdalena (Gościnnie)

Kozdrak Bogumiła

Marczyński Andrzej

Marut Grażyna

Matug Aleksander (Prezes)

Orłowski Anna

Orłowski Ryszard

Pryczek Jadwiga

Pryczek Jan

Rabiasz Helena

Wojciechowska Janina

Zyskowska Henryka
Nowi członkowie mile widziani

Informacje

Organista i Dyrygent WIlhelm Płodzień - 514-949-5276

Prezes Aleksander Matug - 514-709-0865

Administrator: o. Dariusz Szurko, OFM Conv.